43

نکاتی که باید در هنگام خرید هدفون به آنها توجه کنید!

چگونه یک هدفون خوب انتخاب کنیم؟

معمولا هنگامی که یک گوشی جدید می خرید، یک هدفون رایگان نیز با آن دریافت می کنید. با این حال، این هدفون ها اغلب از کیفیت پایینی برخوردار بوده و دوام بالایی ندارند. پس دیر یا زود باید به فکر خرید یک هدفون جدید باشید. اما چگونه می توان یک هدفون مناسب و با کیفیت تهیه نمود؟

مشتریان معمولا خرید خود را بر مبنای سه عامل کلی انجام می دهند: طراحی، قیمت، و برند تجاری. آنها ابتدا ظاهر کلی هدفون را مشاهده کرده و در مورد استایل و رنگ آن تصمیم می گیرند. در مرحله دوم، قیمت محصول را چک کرده و با خود فکر می کنند که آیا می توانند با همین قیمت، محصول ارزان تری با کیفیت مشابه تهیه نمایند یا خیر؟ و در مرحله سوم، برند تجاری را مورد بررسی قرار داده و به اعتبار و کیفیت محصولات آن توجه می کنند.

این دلایل، فاکتورهای مناسبی برای تصمیم گیری در هنگام خرید هدفون می باشند، اما کافی نیستند. برای اینکه بعد از خرید هدفون و به خاطر مشکلاتش از آن متنفر نشوید، بهتر است قبل از اقدام به خرید، عواملی که در ادامه مطرح می شوند را مطالعه نمایید.

هدفون

 1. مشخصات هدفون

مصرف کنندگان هوشمند می دانند که ظاهر، قیمت و حتی برند تجاری، همیشه ضامن کیفیت یک محصول نیست. پس چگونه می توانید خوب بودن یک محصول را دریابید؟ از آنجا که شما نمی توانید هدفون ها را قبل از خرید امتحان کنید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که مشخصات جزئی هدفون را مورد بررسی قرار دهید. اگر در حال خرید آنلاین هستید، جزئیات محصول را به دقت مطالعه نمایید. مشخصات فنی خاصی که باید در هنگام انتخاب هدفون مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از:

 • مقاومت (Impedance): اساسا، هر چه مقدار مقاومت یک دستگاه بالاتر باشد، جریان کمتری از آن عبور خواهد کرد. برای رسیدن به حداکثر قدرت (و در این مورد، بهترین کیفیت صدا)، باید مقاومت منبع را با مقاومت هدفون مطابقت داد.
 • حساسیت (Sensitivity): این گزینه تعیین می کند که صدای هدفون شما تا چه حد می تواند بلند باشد. این ویژگی نشان می دهد که چگونه سیگنال های الکتریکی به سیگنال های صوتی تبدیل می شوند. این میزان غالبا در سطح فشار صوت (SPL) اندازه گیری می گردد. برای دستیابی به بهترین حالت، باید هدفون را با سطح متوسطی از محدوده حساسیت انتخاب کنید. اگر این مقدار از حد نرمال بالاتر باشد، می تواند به گوشهایتان آسیب برساند.
 • واکنش فرکانس (Frequency Response): این ویژگی با معیار هرتز (Hz) اندازه گیری شده، و به طیفی از فرکانس های صوتی اشاره می کند که هدفون می تواند تکرار کند. اطلاع از میزان واکنش فرکانسی یک هدفون (اگر می خواهید برای گوش دادن به یک نوع خاص از موسیقی از آن استفاده نمایید)، می تواند به شما در انتخاب دستگاه مناسب کمک کند. برای مثال، اگر می خواهید به آهنگ هایی با استفاده بالایی از باس گوش فرا دهید، باید هدفونی با فرکانس باس پایین تهیه نمایید.
 • درایورها (Drivers): درایورها، سیگنال های الکتریکی را به فشار صدا تبدیل می کنند. آنها مسئول ایجاد صدا در دستگاه شما هستند. بنابراین هرچه درایور قوی تر و بزرگتر باشد، صدای کلی هدفون شما نیز بهتر خواهد بود.
 1. تناسب کامل

اندازه تمام گوشی ها لزوما برای گوش های ما مناسب نیستند. عواملی مانند شکل گوش و طراحی هدفون می تواند درصد راحتی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، پیدا کردن هدفونی که اندازه ای متناسب با گوشهای شما داشته باشد، اهمیت بالایی دارد. در غیر اینصورت، استفاده از آن ممکن است بعد از مدتی به گوشهایتان آسیب برساند.

 1. نوع و تخصص

هدفون ها، در اشکال و اندازه های متنوع و برای مقاصد مختلفی طراحی و تولید می شوند. شما باید بسته به نیازهای خود، و استفاده ای که از هدفون می کنید، نوع آن را تعیین نمایید. برای مثال، اگر شما در حین ورزش یا دویدن روزانه به موسیقی گوش فرا می دهید، خرید هدفونی با ایمنی مناسب می تواند یک انتخاب درست باشد. در مقابل، اگر می خواهید صرفا شنیدن موسیقی مورد علاقه خود از هدفون استفاده کنید، باید در هنگام خرید، کیفیت صدا را اولویتی برای انتخاب محصول قرار دهید. برخی از انواع هدفون عبارتند از:

 • ایزوله سازی صدا (Sound Isolation): فعالیت اصلی این هدفون ها، ایزوله کردن صدا می باشد. این هدفون ها، مانع از عبور صداهای دیگر موجود در اطراف شده، و گوش دادن به موسیقی را برای شما لذت بخش تر خواهند کرد.
 • لغوکننده نویزهای مزاحم (Noise Cancellation): هدفون های لغوکننده نویز بر خلاف هدفون های ایزوله کننده صدا که موسیقی را از صدای پس زمینه جدا می کنند، برای جلوگیری از هر نوع نویز مزاحمی در محیط اطراف خود فعالیت می نمایند. آنها اغلب بسیار قدرتمند بوده، و حتی می توانند به شما اجازه دهند در محیط های بسیار شلوغ به خواب بروید!
 • ضد عرق (Sweat Resistant): آیا شما هم از افرادی هستید که در حین دویدن صبحگاهی و یا ورزش در باشگاه به موسیقی گوش فرا می دهید؟ در این صورت باید از گوشی مقاوم در برابر عرق استفاده نمایید. این گوشی ها با هدف جذب رطوبت از عرق و جلوگیری از آسیب رسیدن به هدفون ساخته شده اند.
 • بلوتوث (Bluetooth): اگر شما به دنبال راحتی بیشتر هستید، باید از هدفون بلوتوث استفاده نمایید. این نوع از هدفون ها با استفاده از تکنولوژی بلوتوث به دستگاه شما متصل می شوند. اگر علاقه دارید در حین انجام ورزش و یا هر فعالیتی با تحرک بالا از هدفون استفاده کنید، این نوع از محصولات، آزادی بالایی برای شما فراهم می کنند.

اکنون که تمام اطلاعات لازم برای انتخاب هدفون مناسب را بدست آورده اید، می توانید با یک تصمیم آگاهانه، بهترین خرید ممکن را انجام دهید. موفق باشید!

منبع: lifehack

 


برچسب ها :