قلم لوکس - کادو

انتخاب یک قلم لوکس: قسمت اول

 

چگونه می توان یک قلم لوکس انتخاب کرد ؟

قلم، آیتمی است که ما معمولا به ندرت به آن فکر و توجه می کنیم. قلم ها قدمتی بیش از یک هزار سال دارند. شاید به همین دلیل است که نباید به لذت ناشی از نوشتن با یک قلم لوکس و با کیفیت بی توجه بود. اگر شما هم به این فکر افتاده­ اید که از قلم های شیک و زیبا در کار و زندگی روزانه ی خود استفاده کنید و در مورد قدم بعدی خود مطمئن نیستید، می توانید نگاهی به مطلب پیش رویتان انداخته و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

قلم لوکس - کادو

یک تاریخچه ی کوتاه

در طول دوره ای از قرن بیستم، قلم ها، در واقع پرهای تیزشده و یا نی­ هایی بودند که به جوهر آغشته شده و برای نوشتن مورد استفاده قرار می­ گرفتند.

از سال ۱۸۲۲، قلم های فلزی به راحتی در دسترس عموم قرار گرفتند. با این حال، این قلم ها در واقع دستگاه هایی ابتدایی بودند که در حین نوشتن باید به صورت دستی از جوهر پر می شدند. در اواسط قرن نوزدهم، استفاده از قلم مخزنی یا خودنویس (fountain pen) به صورت گسترده درآمد.

در قرن بیستم، نوآوری های فنی بیشتری انجام شد. ترموپلاستیک ها جایگزین لاستیک سخت شده و منجر به ابداع طیف بیشتری از طرح ها شدند. در سال های دهه ی ۱۹۵۰، تسلط قلم های مخزنی در بازار افزایش یافت.

در اواسط ۱۹۶۰، قلم های نوک ساچمه ای یا خودکار (ballpoints)، موفق شدند در بازار تسلط یابند. و این تسلط تا به امروز نیز باقی مانده است. در طول این دهه، نوآوری های دیگری مانند قلم نوک فیبری و هایلایتر ایجاد شد.

نهایتا در دهه ۱۹۶۰، روان نویس ها (rollerballs) جای خود را در بازار پیدا کردند.

انواع قلم:

قلم مخزنی یا خودنویس

قلم لوکس - کادو

این قلم ها که با نوک فلزی و مخزن داخلی خود تعریف می شوند، جوهر را از طریق گرانش و عمل مویرگی توزیع نموده و اجازه می دهد که عمل نوشتن بدون هیچ اعمال اضافه ای انجام شود.

البته واقعیت این است که حتی قلم های خودنویس پیشرفته نیز به گونه ای طراحی شده اند که اگر قلم شروع به نشت کند، حجم بالایی از جوهر انتشار خواهد یافت. برخی از قلم ها نیز باید در طول سفر هوایی از جوهر تخلیه شوند، چرا که یک تغییر چشمگیر در فشار داخل کابین می تواند جوهر را از نوک خودنویس بیرون براند.

خودکار

قلم لوکس - کادو

این مدل از یک توپ کوچک کروی در نوک قلم برای توزیع جوهر استفاده کرده و در همان حال و به طور همزمان، جوهر بیشتری را از مخزن دریافت می کند.

خودکارهای اقتصادی، قابل اعتماد، و کاملا راحت و کاربردی می توانند همه جا پیدا شوند. در حالی که این قلم ها بیش از بسیاری از قلم های دیگر، برای نوشتن به اعمال فشار نیاز دارند، اما آنها در عین حال از این مزیت برخوردار هستند که به مقدار کمتری در معرض نشت قرار دارند. البته ممکن است شما با تکیه بر یک جوهر مبتنی بر نفت و با کیفیت پایین، منجر به ایجاد لکه های روغنی شوید که می تواند نوشته ی شما را لکه دار سازد.

روان نویس

قلم لوکس - کادو

این قلم، در واقع به عنوان پیشرفتی از قلم نوک ساچمه ای یا خودکار به کار رفته و تنها تفاوت آن، جوهر ویسکوزیته ی معلق در ژل مبتنی بر آب می باشد.

این قلم که نسبت به خودکار به اعمال فشار کمتری نیاز دارد، از مزایای دیگری نیز برخوردار می باشد. به عنوان مثال، این قلم ها شامل طیف گسترده ای از رنگ های موجود بوده، از خطوط پررنگ تری برخوردار بوده، و این توانایی را دارند که برای نوشتن بر روی سطوح نرم تری نیز مورد استفاده قرار گیرند.

اما از طرف دیگر، یک جوهر رقیق تر می تواند با احتمال بیشتری بر روی کاغذ (به خصوص بر روی یک کاغذ با کیفیت پایین) نشت کند.

ژل (Gel)

قلم ژل که از روان نویس به عنوان الگوی خود استفاده می کند، یک تفاوت کلیدی با آن دارد. این قلم از ویسکوزیته ی بالاتری از جوهر برای حمایت از مقدار بیشتری از رنگدانه ها در هنگام تماس با صفحه استفاده می کند. و در نتیجه، یک ظاهر پررنگ، نرم، و براق را ایجاد خواهد کرد. در کل می توان گفت که مزایا و معایب این قلم تا حد زیادی با روان نویس اشتراک دارد.

نوک فیبری (Fiber Tip / Fineliner)

قلم لوکس - کادو

این قلم که از یک نوک فیبری، متخلخل، و اشباع شده با جوهر برخوردار است، اغلب توسط طراحان گرافیک، مهندسین فنی و معماران مرتبط استفاده شده و می تواند دقت، عمق، و وضوح روان نویس؛ خواص نرمی و نشت اندک خودکار؛ و فشار کم و مایع خودنویس را به شما ارائه دهد.

اما در عین حال، اگر سرپوش این قلم ها را برای یک مدت زمان طولانی بر روی آن قرار ندهید، ممکن است نسخه ی ارزان قیمت قلم نوک فیبری خشک شود. این قلم ها همچنین برای آلودگی و ناخالصی جوهر بدنام هستند، بنابراین استفاده از رنگ های متعدد آن در یک زمان می تواند نوک آن را لکه دار نموده و گاهی اوقات این تغییر کاملا دائمی گردد.

منبع: guystyleguide
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *