لگو - کادو

لگو ؛ اسباب بازی محبوب کودکان

کمپانی لگو و تاریخچه آن

لگو، خط تولید اسباب بازی پلاستیکی ست که توسط گروه لگو در دانمارک تولید می شود. این کارخانه پرچمدار تولید اسباب بازیهای آجر مانند پلاستیکی رنگی است که در یکدیگر قفل می شوند، به علاوه ترکیب های کوچکی که به آنها مینی فیگور می گویند و تشکیل سازه های خلاقانه ای می دهند. قطعه های لگو را می توان به شکلهای مختلفی سرهم بندی کرد و با آنها وسایلی مانند خودرو، ساختمان و ربات های دینامیک ساخت. بعدا می توان تمام این قطعات را جدا کرد و دوباره با آنها سازه های جدید ساخت.

لگو - کادو

کارخانه لگو ساخت این اسباب بازی را از سال ۱۹۴۹ آغاز نمود و از آن زمان این برند فیلم ها، بازیها، مسابقاتی را پشتیبانی کرده و شش پارک بازی “سرزمین لگو” ساخته است. تا جولای ۲۰۱۵ میلادی، ۶۰۰ میلیارد قطعه لگو تولید شده است.

در فبریه ۲۰۱۵ میلادی، لگو توسط موسسه برند فاینانس (Brand Finance) به عنوان “قدرتمندترین برند” جهان نامگذاری شد؛ عنوانی که پیشتر متعلق به  برند “فراری” بود.

گروه لگو کار خود را از کارگاه اول کریک (Kirk) (1891-1932) با یک نجار دانمارکی آغاز نمود؛ این نجار از سال ۱۹۳۲ به ساخت اسباب بازیهای چوبی مشغول بود. در سال ۱۹۳۴، نام لگو برای این کمپانی برگزیده شد که از زبان دانمارک (leg godt) به معنای “خوب بازی کن” گرفته شده است. در سال ۱۹۴۷، لگو شروع به تولید اسباب بازیهای پلاستیکی کرد.

در سال ۱۹۴۷، تولید لگوهایی شبیه به آنچه امروز میبینیم آغاز شد. این لگوها بر اساس طرح اسباب بازیهای “کیدی کرافت”(Kiddicraft)  انگلستان ساخته شده بودند. لگو پس از بررسی دقیق کیدی کرافت، در طرح اسباب بازیها تغییراتی داده و لگوی خود را به بازار عرضه نمود. با این تفاوت که به جای چوب این بار از کائوچو استفاده شده بود.

لگو - کادو

شعار گروه لگو این است “الزاما همیشه بهترین مناسب ترین نیست”. این شعار امروزه توسط کمپانی اول کریک مورد استفاده می گیرد تا کارمندان به بهبود کیفیت (ارزشی که به شدت به آن معتقد هستند) تشویق شوند.

در سال ۱۹۵۱ اسباب بازیهای پلاستیکی نصف تولیدات کمپاین لگو را تشکیل می دادند، اگرچه یک مجله تجاری دانمارکی معتقد بود این اسباب بازیهای پلاستیکی نمی توانند جای اسباب بازیهای چوبی قبل را بگیرند. هرچند تا به امروز نیز استفاده از پلاستیک در تولید لگو بر خلاف دیگر مقررات و استانداردهای “اول کریک” (Ole Kirk) در جهت عدم استفاده از پلاستیک، یک استثنا محسوب می شود.

در سال ۱۹۵۱ پسر کریستانسن، “گادفرد” مدیر عامل گروه لگو شد. او به خوبی دریافته بود لگو پتانسیل تبدیل شدن به یک سیستم بازی خلاقانه در کل جهان را دارد؛ بنابراین تلاش کرد تا این اسباب بازی را به دیگر کشورها هم بفروشد. اما لگو نقطه ضعفهایی نیز داشت؛ از جمله اینکه قابلیت قفل شدن در این لگوها ضعیف بود و بازی با آنها چندان راحت نبود. در سال ۱۹۵۸، یک طرح جدید ایجاد شد؛ هر چند پنج سال دیگر نیز طول کشید تا بهترین مواد سازنده آن پیدا شود، این ماده پلیمر ABS بود. این طرح در ۲۸ ژانویه ۱۹۵۸ به ثبت رسید.

گروه لگو در سال ۱۹۶۹، لگویی را با طول، عرض و ارتفاعی دوبرابر لگوهای قبلی برای کودکان کم سن و سال تر تولید شد. در ۱۹۷۸، اولین مینی فیگورها تولید شدند که بعدها در تمام مجموعه ها بصورت ثابت وجود داشتند.

در سال ۲۰۱۱، مرکز فضایی شاتل ۱۳ اسباب بازی لگو را به ایستگاه فضایی بین المللی آوردند، که فضانوردان بتوانند مدلهایی بسازند تا بفهمند در محیطی با جاذبه کم چگونه واکنش نشان دهند. نتایج این آزمایش به عنوان پروژه های آموزشی با مدارس به اشتراک گذاشته می شود.

در سال ۲۰۱۳، بزرگترین مدل ساخته شده در نیویورک رونمایی شد که از ۵ میلیون قطعه تشکیل شده بود؛ مدل یک جنگنده x-wing.

از آنجایی که این اسباب بازی امکان درست کردن انواع وسایل را با قطعه های کوچک می دهد، موجب تقویت خلاقیت کودکان شده و یکی از معدود اسباب بازیهایی ست که هر کسی در دوران کودکی باید داشته باشد. اگر به دنبال تقویت کودک خود هستید می توانید این اسباب بازی را برای او تهیه کنید.

لگو - کادو

منبع: wikipedia 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *