اصول خانه تکانی-عید

اصول خانه تکانی : چگونه زمان پاکسازی خانه را کاهش بدهیم !

اصول خانه تکانی : چگونه زمان پاکسازی خانه را کاهش بدهیم !

در این مطلب نکاتی را به شما خواهیم گفت که از اصول خانه تکانی است و به شما کمک می کند زمان پاکسازی خانه را کاهش دهید. شما می توانید از اصول خانه تکانی استفاده کرده و نقاطی که در خانه تکانی فراموش می شوند را هم تمیز کنید.

ملیسا میکر (Melissa Maker)، کلاه های زیبای زیادی دارد. او یک ستاره یوتیوب، نویسنده کتاب، و بنیانگذار سرویس پاکسازی بوتیک در تورنتو می باشد. او در طول سال های تمیزکاری فضاهای زندگی و کار افراد دیگر، به بهترین راه های موجود برای تمیزکاری و پاکسازی دست یافته است. ملیسا در این مطلب، برخی از بهترین نکات موثر را با شما در میان خواهد گذاشت.

زمانی که من برای اولین بار شروع به پاکسازی حرفه ای نمودم، هدف شماره یکم این بود که ظاهر خانه اشخاص دیگر را به شکل کاملا مناسبی پاکسازی و مرتب کنم. مشتریانم من را برای انجام کارهایی که نمی خواستند و یا زمان انجامش را نداشتند، استخدام می کردند. در نهایت، موفق شدم از طریق همین کار مهارت خود را در این زمینه افزایش داده و به یک تمیزکار بسیار ماهر تبدیل شوم، اما زمانی که به خانه برمی گشتم، دیگر حتی انرژی و علاقه لازم برای شستشوی دوش و یا جاروکشی را نداشتم. بنابراین، باید به فکر یک راه موثر برای برخورداری از یک فضای تمیز می بودم. من تصمیم گرفتم بر روی آنچه که واقعا برایم اهمیت داشت تمرکز کنم. و این چنین بود که مفهوم ام آی ای (MIA)  به وجود آمد.

  • ام آی ای (MIA) چیست؟

ام آی ای یا میا، مخفف “مهم ترین مناطق” (Most Important Areas) است. من در این زمینه یک نظریه دارم: لزومی ندارد که تمام فضاهای خانه را در هر جلسه­ ی تمیزکاری خانه، به طور کامل پاکسازی کنیم. اما واقعیت این است که زمانی که ما تصمیم داریم خانه را تمیز کنیم، تمام کارها و وظایف را در لیست کتبی یا ذهنی خود دسته بندی کرده و با این کار، فورا و حتی قبل از شروع کار، احساس خستگی می کنیم.

اما بهتر است به جای این کار، یک روند دیگر را در نظر بگیرید: شما باید تنها فضاها و آیتم هایی را که از نظر اهمیت در اولویت قرار دارند، تمیز کنید. این روند مطمئنا احساس خوبی به شما می دهد. شما می توانید به تمیز کردن بسیاری از فضاها و لوازم موجود در خانه خود “نه” بگویید. البته، این فضاها نیز در نهایت نیاز به تمیزکاری خواهند داشت . اما اگر شما خودتان را از شر برخی از وظایف اطراف فضای زندگی خود خلاص کنید، قادر خواهید بود تا احساس فشار ثابت را از روی شانه هایتان بردارید. برای این کار، باید انرژی خود را تنها در جایی که واقعا برای شما مهم است صرف کنید.

اصول خانه تکانی-کادو

  • از ام آی ای (MIA) برای رهایی از فشار استفاده کنید.

کانتر آشپزخانه خود را در وضعیت فعلی آن تصور کنید. آیا کانتر شما پاکیزه است؟ کثیف است؟ بی نظم و نامرتب است؟ آیا اگر نیاز به آماده سازی شام داشته باشید، قادر به انجام کارها بر روی کانتر و آشپزخانه خواهید بود؟ آیا از وضعیت آن ناراحت و ناامید هستید؟ اگر وضعیت کانتر آشپزخانه، هر گونه احساسی را در شما بر می انگیزد، این امر نشان می دهد که کانتر، یک ام آی ای برای شما به شمار می رود. مرتب و تمیز بودن این فضا باعث می شود که شما واقعا خوشحال باشید، و در صورت کثیفی و بی نظمی کانتر، واقعا احساس ناراحتی و بی قراری خواهید کرد. به همین ترتیب، می توانید مناطق بسیار مهم را در خانه خود تعیین کنید.

احتمالا در هر خانه ای در حدود ۱۰ یا ۱۵ منطقه بسیار مهم (و نیازمند به تمیزکاری) وجود دارد. در مقابل، شما همچنین از فضاهایی در منزل خود برخوردارید که برخلاف تفکرتان، به توجه زیادی نیاز ندارند. این کار، نه تنها یک راه بسیار خوب برای تمیزکاری کمتر است، در عین حال می تواند روش بسیار مناسبی برای برداشتن بار اضافی از روی شانه های شما باشد.

منبع: apartmenttherapy

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *