ساعت مچی-کادو

راهنمایی بر ساعت مچی : چگونه یک ساعت مناسب انتخاب کنیم؟ (بخش اول)

راهنمایی بر ساعت مچی  : چگونه یک ساعت مناسب انتخاب کنیم؟

اگر شما به دنبال خرید یک ساعت مچی مناسب هستید، اما تقریبا هیچ چیز در مورد ساعت­ مچی نمی­دانید،  می توانید از ۱۰ مارک برتر ساعت مچی مردانهباخبر شوید و حتما باید این مطلب را مطالعه نمایید. شما می­توانید با مطالعه این مطلب، به اطلاعات مختلفی از جمله مقایسه جوانب مثبت و منفی انواع مختلف مکانیزم ها و ارائه پرونده ­ای در مورد سبک های مختلف ساعت مچی دست بیابید.

 • نیروی محرکه ساعت

نیروی محرکه ساعت مچی ، نه تنها شامل فرایند رفت و برگشت عقربه های ساعت به دور مرکز صفحه است، بلکه نحوه اثرگذاری مکانیزم درونی آن را نیز شامل می شود.

نیروی محرکه ساعت در سه نوع مختلف طراحی و تولید می شود: مکانیکی، اتوماتیک، و کوارتز. در ادامه، تفاوت های بین این سه نوع و جوانب مثبت و منفی آنها به شما توضیح داده خواهد شد.

 • مکانیکی:

ساعت مچی-کادو

یک ساعت مکانیکی، از نیروی محرکه ای برخوردار است که توسط یک فنر اصلی نیرو دهی می شود. هنگامی که فنر اصلی پیچیده شد، به آرامی و به طور منظم باز شده و باعث می شود که عقربه دوم به شکل نرم و فراگیری در دور صفحه ساعت حرکت کند. اغلب فنرهای اصلی حدودا ۹ تا ۱۳ اینچ طول دارند.

تمام نیروهای محرکه مکانیکی، به شکل برابری ساخته نشده اند. توجه به جزئیات و نحوه ساخت یک ساعت، دقت و عملکرد منظم آن را تعیین می کند.

 • ویژگی های مثبت ساعت های مکانیکی:
 1. هیچ نیازی به باتری وجود ندارد. از آنجا که یک ساعت مکانیکی توسط یک فنر اصلی نیرو می گیرد، شما هرگز نیازی به رفتن به ساعت فروشی برای عوض کردن باتری نخواهید داشت.
 2. حرکت عقربه صاف و روان. برای برخی از افراد، حرکت فراگیر و روان عقربه دوم بسیار بهتر و دل انگیز­تر از “تیک تیک” ساعت های کوارتز به شمار می رود.
 3. شخصیت و هویت ساعت. مهندسی و کار انجام شده برای ساخت یک ساعت مکانیکی بسیار نفس گیر است. شاید بسیاری از افراد توجهی به این ویژگی های منحصر به فرد نداشته باشند، اما این بخشی از جذابیت ساعت است. اگر شما ساخت باکیفیت ساعت را تحسین می کنید، بهتر است به فکر اضافه کردن یک ساعت مچی مکانیکی به مجموعه خود باشید.
 4. استفاده از قوه لامسه. برای برخی، یکی از ویژگی های جذاب ساعت مکانیکی این است که مالک آن باید فنر را با دست چرخانده و به روند انجام کار ساعت کمک کند.
 • ویژگی های منفی ساعت های مکانیکی:
 1. این ساعت به پیچاندن منظم فنر نیاز دارد. در حالی که اغلب فنرهای اصلی در ساعت های مکانیکی می توانند تا دو روز بدون پیچانده شدن کار کنند، با این حال به شما توصیه می شود که فنر را یک بار در روز بپیچانید. همان طور که در بالا ذکر شد، برخی از مردم از این کار لذت می برند، اما برخی دیگر این کار را خسته کننده و باعث دردسر به شمار می آوردند.
 2. حساس به محیط. از آنجا که یک ساعت مکانیکی با کمک دسته ای از فنرهای پیچیده و چرخ دنده ها کار می کند، نیروی محرکه آن می تواند بسیار به محیط وابسته باشد. رطوبت، گرد و غبار، شوک، و آهن رباها می توانند در کارایی ساعت مکانیکی تا حد زیادی تاثیرگذار باشند. خوشبختانه بیشتر گونه های مدرن برای مقاومت در برابر این عناصر طراحی شده اند، اما با این حال باید باز هم مراقبت باشید. اگر شما در محیطی زندگی می کنید که در تماس مکرر با این عناصر هستید، بهتر است یک ساعت مچی کوارتز را برای استفاده روزانه خود انتخاب نموده و ساعت مکانیکی را برای مناسبت های خاص نگاه دارید.
 3. عدم برخورداری از دقت کامل. در حالی که یک ساعت مکانیکی خوش ساخت می تواند از دقت ۹۹٫۹۹۹٪ (که در حدود ۱ ثانیه در روز است) برخوردار باشد، با این حال این دقت با افزایش عمر و استهلاک به تدریج کاهش خواهد یافت. بنابراین، شما باید ساعت مکانیکی خود را هر ۵ تا ۱۰ سال یک بار و برای هماهنگ کردن و حفظ دقت آن، به یک ساعت سازی ببرید. همچنین، همه ساعت های مکانیکی در سطح برابری تهیه و تولید نشده اند. برخی از آنها دقیق تر از باقی ساعت ها هستند. در نهایت، همان طور که در بالا ذکر شد، عوامل محیطی می توانند دقت یک ساعت مکانیکی را کاهش دهند. اگر زمان گیری دقیق اولویت شما به شمار می رود، پس شاید بهتر باشد یک ساعت کوارتز را برای خودتان انتخاب کنید.
 4. قیمت بالای ساعت های مکانیکی. روند ساخت طولانی و پیچیده، و دقت مهندسی بالایی که در طراحی و تولید یک ساعت مکانیکی مناسب و با کیفیت به کار می رود، باعث خواهد شد که شما مجبور شوید هزینه بیشتری برای خرید این ساعت پرداخت نمایید. در حالی که شاید بتوان یک ساعت مکانیکی خوش ساخت و با کیفیت را در محدوده قیمتی زیر ۵۰۰ دلار پیدا کرد، با این حال، بهتر است بدانید که اغلب ساعت های مکانیکی حرفه ای و خوش ساخت از قیمت بسیار بالاتری برخوردار هستند. بنابراین، بهتر است در هنگام جستجو برای انتخاب بهترین و مناسب ترین ساعت، به عنصر قیمت نیز توجه کنید.

نکات دیگر در مورد ساعت مچی را می توانید در بخش دوم بخوانید.

منبع: artofmanliness

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *