ساعت مچی-کادو

راهنمایی بر ساعت مچی : چگونه یک ساعت مناسب انتخاب کنیم؟ (بخش دوم)

راهنمایی بر ساعت مچی : چگونه یک ساعت مناسب انتخاب کنیم؟

برندهای ساعت بسیار زیاد هستند اما ۱۰ برند از ساعت ها عنوان برترین ها را دارند. ساعت های GPS نیز امروزه به گروه این اکسسوری  اضافه شده اند. در این راهنما به معرفی و بررسی انواع ساعت مچی می پردازیم. در بخش اول از این راهنما به معرفی ساعت های مکانیکی پرداختیم. در این بخش به معرفی و بررسی ساعت های اتوماتیک و کوارتز می پردازیم.

 • اتوماتیک:

ساعت مچی-کادو

ساعت های اتوماتیک تقریبا درست مثل ساعت های مکانیکی هستند. آنها توسط یک فنر اصلی نیرو گرفته و از چرخ دنده های پیچیده برای حرکت عقربه های ساعت استفاده می کنند. اما برخلاف ساعت های مکانیکی، لزومی ندارد که فنر اصلی توسط کاربر پیچانده شود. در عوض، نیروی محرکه، فنر اصلی را در طول روز می پیچاند. از این رو، ساعت هایی با “نیروی محرکه اتوماتیک” با نام ساعت های “خود پیچ” نیز شناخته می شوند.

اگر شما از یک ساعت اتوماتیک استفاده نمی کنید، بهتر است آن را درون یک “ساعت پیچ” قرار دهید. ساعت پیچ، یک دستگاه کوچک است که ساعت را در یک حرکت دایره ای چرخانده و به این ترتیب، ساعت را به صورت پیچ خورده نگاه می دارد. این امر، در صورتی که ساعت شما دارای ویژگی هایی مانند نمایش تقویم یا تاریخ است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • ویژگی های مثبت ساعت های اتوماتیک:
 1. هیچ نیازی به باتری وجود ندارد.
 2. لازم نیست فنر آن را با دست خود بپیچانید. اگر پیچاندن فنر ساعت به صورت دستی شما را اذیت می کند، اما شما هنوز هم می خواهید از ویژگی های جذاب یک ساعت مکانیکی برخوردار شوید، در این صورت بهتر است از یک ساعت مچی اتوماتیک استفاده نمایید.
 3. حرکت عقربه های صاف و روان. این ساعت ها نیز درست مثل ساعت های مکانیکی، از حرکت عقربه های صاف و یکدستی برخوردار است.
 4. شخصیت و هویت ساعت. ساخت و مهندسی ساعت های اتوماتیک، درست به اندازه ساعت های مکانیکی، از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.
 • ویژگی های منفی ساعت های اتوماتیک:
 1. حساس به محیط. همان عوامل محیطی (رطوبت، گرد و غبار، شوک، و آهن رباها) که در مورد ساعت های مکانیکی بیان شد، می تواند بر عملکرد ساعت های اتوماتیک نیز اثر بگذارد.
 2. این ساعت ها باید زمانی که استفاده نمی شوند، در یک ساعت پبچ ذخیره شوند. در حالی که یک ساعت اتوماتیک (در صورت استفاده همیشگی) نیازی به پیچش منظم ندارد، با این حال اگر به طور همیشگی از آن استفاده نکنید، باید آن را در یک ساعت پیچ نگهداری نمایید. این محصولات نسبتا ارزان بوده و فضای زیادی را اشغال نمی کنند، اما این محصول (در صورتی که تصمیم به خرید یک ساعت اتوماتیک داشته باشید) یک خرید اضافی به شمار می رود.
 3. دقت کمتر. عملکرد یک ساعت اتوماتیک و خوش ساخت می تواند به اندازه یک ساعت مکانیکی دقت داشته باشد، اما این ساعت، مقداری از دقت خود را در طول زمان از دست داده و به هماهنگی مجدد نیاز خواهد داشت.
 4. گران قیمت. این مساله درست مانند ساعت های مکانیکی، در مورد ساعت های اتوماتیک نیز صادق است. خوش ساختی و مهندسی کیفی را نمی توان با قیمت پایینی به دست آورد.
 • کوارتز:

ساعت مچی-کادو

اگر شما هم عضوی از اکثریت متوسط هستید، ساعتی که در حال حاضر بر روی مچ دست شما قرار دارد، احتمالا یک ساعت مچی کوارتز است. یک دلیل برای این امر وجود دارد. ساعت های کوارتز فوق العاده دقیق و بسیار مقرون به صرفه می باشند.

یک نیروی محرکه کوارتز، به جای این که با یک فنر پیچیده شده نیرو بگیرد، از الکتریسیته­ ی یک باتری کوچک برای این امر استفاده می کند. از آنجا که ساعت های کوارتز از پالس الکتریکی برای حرکت دادن عقربه دوم استفاده می کنند، به همین دلیل از حرکت “تیک تیک” برخوردار می باشند.

از آنجا که نیروی محرکه کوارتز به الکتریسیته (و قطعات متحرک کمتری) متکی است، عملکرد این ساعت ها بسیار دقیق تر بوده و می تواند ضربات به مراتب بیشتری را نسبت به ساعت های مکانیکی و یا اتوماتیک تحمل کند. به همین دلیل است که در طراحی و ساخت بسیاری از ساعت های ورزشی، از نیروی محرکه کوارتز استفاده شده است.

 • ویژگی های مثبت ساعت های کوارتز:
 1. زمان دقیق. ساعت های کوارتز به عنوان دقیق ترین ساعت های موجود به شمار می روند.
 2. نیاز به نگهداری کمتر. علاوه بر نیاز به تغییر باتری (سالی یک بار، یا بیشتر)، این ساعت ها به نگهداری بسیار اندکی نیاز دارند.
 3. دوام بالا. از آنجایی که این ساعت ها بخش های متحرک اندکی دارند، در نتیجه از دوام بالایی نیز برخوردار می باشند. اگر شما در حال انجام فعالیت سخت یا فعالیتی که به هم ریختگی در پی دارد هستید، بهتر است برای پوشش روزمره خود از یک ساعت مچی کوارتز استفاده نمایید.
 4. مقرون به صرفه. شما می توانید ساعت های کوارتز را در قیمت های بسیار پایینی خریداری نمایید. البته هر چند ساعت های زیباتر از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند، با این حال آنها تقریبا همیشه ارزان تر از انواع ساعت های مکانیکی و اتوماتیک می باشند.
 • ویژگی های منفی ساعت های کوارتز:
 1. عدم برخورداری از حرکات صاف و روان. در ساعت های کوارتز، عقربه دوم از حرکات مقطعی برخوردار می باشد.
 2. کمبود هویت و شخصیت منحصر به فرد. بزرگترین ویژگی منفی ساعت های کوارتز این است که آنها فاقد جذابیت، شخصیت، و هویت ساعت های مکانیکی هستند. چرا که آنها فاقد تاریخ، ساخت فنی، و مهندسی حرفه ای ساعت های مکانیکی و اتوماتیک می باشند.

منبع:  artofmanliness

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *