هدیه دادن-کادو

آداب و رسوم هدیه دادن !

آداب و رسوم هدیه دادن !

هدیه دادن و هدیه گرفتن، از لذت بخش ترین فعالیت های مرتبط با مناسبت های خاص به شمار می رود. همه ما خاطرات خوشی از روز عید، جشن های تولد، و یا جشن های دیگری داریم که در آنها، هدیه ای بین ما و عزیزانمان رد و بدل شده است. البته لحظاتی نیز وجود دارد که هدیه ­ی کاملا بی ربط و نامناسبی را دریافت کرده ایم. اما هدیه دادن آداب و قواعدی دارد که در این مقاله توضیح داده می شود، به شما کمک خواهد کرد تا از بروز اشتباهات رایج در روند هدیه دادن جلوگیری کنید. بهتر از قبل از تهیه هدیه از اصول روانی هدیه آگاه باشیم.

هدایای کاری

هدیه دادن-کادو

برخی از دفاتر کاری به منظور جلوگیری از مشکلات بالقوه، هر گونه مبادله هدیه را در هر سطحی ممنوع نموده اند. اما اگر سیاست شرکت شما این نیست، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید:

 • یک هدیه خنده دار تهیه نکنید. این شوخی ها معمولا برای مراودات موجود در دفتر کار مناسب نیستند.
 • به بسته بندی مناسب هدیه توجه کرده، و یک برچسب یا کارت زیبا و خوش خط را به آن الحاق کنید. این کار نشان دهنده توجه شما به جزئیات در محل کار است.
 • برای تبادل هدیه، اگر شما با سلایق و سرگرمی­های فرد مورد نظر آشنا نیستید، می­توانید یک کارت هدیه به او کادو دهید.
 • هدیه خود را از محصولات و کالاهای بیش از حد شخصی انتخاب نکنید. عطر و ادکلن، و یا لباس، هدایای نامناسبی برای همکاران شما به شمار می­روند.
 • اگر اعطای هدیه به رئیس در محل کارتان، یک کار قابل قبول به شمار می­رود، بهتر است هدیه ای به او تقدیم کنید که به محل کار ارتباط داشته باشد. اگر یک هدیه بیش از حد شخصی را انتخاب کنید، این کار ممکن است باعث ایجاد سوتفاهم شود. به همین دلیل، هدایایی چون بسته های خوراکی، یک شئ تزئینی برای میز کار، یک قاب عکس، و یا یک گلدان زیبا می تواند گزینه های مناسبی برای انتخاب هدیه باشند.
مراسم عروسی

هدیه دادن-کادو

 • لازم نیست در مورد آنچه که دیگران به عنوان هدیه انتخاب می کنند نگران باشید. چیزی را انتخاب و تهیه کنید که فکر می کنید عروس و داماد به آن نیاز داشته و البته با بودجه شما نیز متناسب باشد.
 • اگر با عروس و داماد صمیمی هستید، می توانید برای انتخاب هدیه از آنها کمک گرفته و مطمئن شوید که هدیه شما، چیزی است که آنها واقعا به آن نیاز دارند. اگر نمی خواهید از عروس و داماد در این زمینه کمک بگیرید، پس هدیه ای انتخاب کنید که کاملا تک بوده و مطمئن هستید که از آن استقبال خواهند کرد.
 • البته، شما همچنین می­توانید در صورتی که در مورد کالاهای مورد نیاز عروس و داماد مطمئن نبوده و نمی خواهید از آنها چیزی بپرسید، هدیه خود را به صورت نقدی پرداخت کنید. این امر حتی می تواند در زمانی که آنها بیش از هر وقتی به پول نیاز دارند، بسیار به جا و مناسب باشد.
 • اما اگر تصمیم گرفتید که هدیه عروسی را به صورت غیر نقدی پرداخت کنید، بهتر است اطمینان حاصل کنید که آنها می توانند در صورت عدم علاقه به رنگ یا مدل هدیه مورد نظر به فروشگاه مراجعه کرده و کالای خود را بنا بر سلیقه شخصی شان عوض کنند. برای اطمینان از این امر، بهتر است یک قبض یا رسید کتبی از فروشگاه مورد نظر دریافت نمایید.
خرید هدایای دیگر

هدیه دادن-کادو

 • هنگامی که در حال خرید هدیه هستید، علایق و سلیقه فرد گیرنده را در ذهن خود مد نظر داشته باشید. هدیه ای بخرید که می دانید او دوست دارد، نه آنچه که شما فکر می کنید آن فرد باید داشته باشد. در واقع از لحاظ علمی هم نباید از برای خرید هدیه از فکر و سلیقه خود انتخاب کنید.
 • هدایایی که در جهت بهبود افراد هستند، نمی توانند انتخاب های مناسبی باشند. به عنوان مثال، فیلم های کاهش وزن، برنامه تمرین های ورزشی، و یا کتابی در مورد چگونگی بهبود مهارت های عمومی، ممکن است باعث سوتفاهم و ناراحتی افراد شود.
 • هدایای شخصی خاصی مانند لباس زیر فقط باید توسط افراد بسیار نزدیک به افراد اهدا شود.
 • هنگامی که در حال خرید هدیه برای کودکان هستید، بهتر است ابتدا با پدر و مادر آنها در مورد خرید یک وسیله پر سر و صدا، یک اسباب بازی نیازمند مونتاژ یا سر هم بندی، و یا وسیله ای دارای تعداد زیادی از قطعات متحرک کوچک صحبت نمایید. احترام به خواسته های پدر و مادر کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • اگر در یک مناسبت خاص، فردی به شما هدیه داد، اما شما چیزی برای او تهیه نکرده بودید، بهتر است هدیه را دریافت کرده و به سادگی از آن فرد تشکر کنید. این امر (قبول هدیه فرد و قدردانی از او)، بسیار بهتر از تقلا در آخرین لحظه ها برای سرهم کردن هدیه ای ناشی از احساس تعهد و اجبار می باشد. به یاد داشته باشید که آن فرد برای خوشحال کردنتان به شما هدیه داده، نه به خاطر اینکه انتظار برگشت چیزی را داشته باشد.
 • نباید به اندازه ای برای خرید هدیه برای یک فرد هزینه کنید که باعث شرمساری او شوید. اگر چه هیچ رقابتی بر سر ارزش هدیه وجود ندارد، با این حال اگر دوست شما از لحاظ مالی با مشکل مواجه بوده و شما چند هزار دلار صرف خرید یک هدیه عجیب برای او نمایید، ممکن است او به جای خوشحالی و قدردانی، از قرار گرفتن در این وضعیت احساس ناراحتی کند.

سخت ترین مرحله دریافت هدیه برای ما این است که نمی دانیم چگونه به شکل مناسبی از دهنده هدیه تشکر کرده و در واقع، دریافت کنندگان قدردانی باشیم. اما این کار واقعا ساده است:

 • با صداقتی که در صدایتان حس می شود بگویید: “متشکرم”. حتی اگر شما هدیه را دوست نداشته باشید، از آن فرد برای اندیشه و تلاش برای تهیه هدیه ای برای خودتان تشکر می کنید.
 • در مورد یک نکته یا خصوصیت خاص در هدیه ای که دریافت کرده اید صحبت کنید. اگر ژاکتی که دریافت کرده اید، اندازه و رنگ نامناسبی دارد، می توانید بگویید: “ممنون خاله جان، چه ژاکت نرمی! من عاشق این جنس پارچه ام. مطمئنم من را در زمستان گرم می کند!”
 • اگر کسی به شما یک کارت هدیه یا پول هدیه داده، در مورد این که چگونه قصد استفاده از آن را دارید، با فرد دهنده­ ی هدیه صحبت کنید. “با این هدیه می توانم کتاب هایی که مدت ها می خواستم بخرم را تهیه کنم. واقعا بابت هدیه به جا و مناسبت ممنونم!”

شادی اعطای هدیه باید در مورد شاد کردن دیگران باشد، و نه در “رقابت خرید هدیه بهتر” و یا تلاش برای بهتر بودن. اگر ما به خاطر بسپاریم که هدیه را برای اینکه خودمان می خواهیم (و نه از سر اجبار یا وظیفه) به افراد مختلف اهدا می کنیم، آنگاه گیرندگان نیز با همین حس هدیه خود را دریافت خواهند کرد.

منبع: universalclass

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *