آرایش-کادو

آنچه که زنان ۱۰۰ سال پیش برای آرایش خود استفاده می کردند! (بخش اول)

آنچه که زنان ۱۰۰ سال پیش برای آرایش خود استفاده می کردند!

دهه ۱۹۱۰ نقطه اوجی در استفاده از لوازم آرایش برای خانم ها بوده است. در دوره ادوارد که از ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ ادامه داشت. پوست های رنگ پریده و جوان ایده آل ترین نوع پوست بودند و آرایش کردن برای زنانی بود که به روی صحنه می رفتند یا از شهرت برخوردار بودند. زنان معمولی هم از آرایش استفاده می کردند ولی استفاده از آن را منکر می شدند و از درمان های خانگی برای دستیابی به صورتی بدون چروک و محکم استفاده می کردند. هدف آن ها از آرایش جلب توجه نبوده  است و برای تقویت زیبایی طبیعی بود که منجر به جوان تر به نظر رسیدن و سلامت آن ها می شده است. آن ها کمتر دچار اشتباهات آرایشی که آن ها را پیر نشان بدهد می شدند.

مواد آرایشی که ۱۰۰ سال پیش مورد استفاده زنان قرار گرفته است، ممکن است شما را متعجب سازد. اما شما به احتمال زیاد به خوبی با برخی از این نام ها و مواد تشکیل دهنده آشنا هستید. اما این نکته همیشه و در هر زمانی مهم است و نباید فراموش کنید که پاک نکردن آرایش قبل از خواب آسیب های جدی به پوست صورت می زند.

آب لیمو

آرایش-کادو

در دوران الیزابت، و در سال های دهه ۱۹۰۰، پوست رنگ پریده نشانه ای از یک زندگی مملو از ثروت و مکنت بوده، و پوست برنزه مربوط به طبقه پایین تر بود. بنابراین، زنان تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از برخورداری از یک پوست رنگ پریده انجام می دادند.

در آن دوران، آب لیمو ترش از محبوبیت و رواج گسترده ای برخوردار بود. زنان آن را با مواد موثر دیگری مانند سرکه یا گلیسیرین ترکیب کرده، و برای روشن کردن پوست خود، و همچنین، از بین بردن آفتاب سوختگی استفاده می کردند. لیمو، امروزه نیز برای روشنی و درخشش پوست به کار می رود. همچنین آب لیمو  یک سم زذای قوی است و خوردن آن در فصل تابستان توصیه می شود.

وازلین

آرایش-کادو

وازلین، کاربردهای بسیار زیادی دارد. این ماده می تواند برای دستیابی به یک پوست صاف، درمان لب های ترک خورده، پاک کردن آرایش، محافظت از بریدگی و سوختگی، و حتی پاک کردن لکه آرایش از لباس مناسب باشد. از وازلین برای ساخت برق لب خانگی هم استفاده می شود.

حشرات له شده

آرایش-کادو

رژ لب، در اوایل سال های ۱۹۱۰ به محبوبیت رسید. در آن دوران، اصلی ترین ماده تشکیل دهنده رژ لب قرمز، کارمین بود. این ماده، از حشرات قرمز دانه ساخته می شد. بنابراین، کارمین در اصل، خون شپش خرد شده بوده و به عنوان یک عنصر آرایشی مورد استفاده قرار می گرفت!

حنا

آرایش-کادو

زنان، از زمان عصر برنز از حنا (رنگ تهیه شده از گل گیاه حنا، که در شمال آفریقا، غرب و جنوب آسیا، و استرالیا یافت می شود) برای رنگ کردن موها و نقاشی بدن استفاده کرده اند. در دوران ادوارد، زنان با اعمال حنا بر روی موهای خود، آنها را به سایه های مختلفی از رنگ قرمز در می آوردند.

رژ گونه

آرایش-کادو

قبل از سال های دهه ۱۹۲۰، اصطلاح “آرایش” تنها برای بازیگران به کار می رفت، چرا که زنان عادی دقیقا استفاده از آرایش را به صورت آشکار نشان نمی دادند. با این وجود، رژ لب یا سرخاب به یکی اجزاء اصلی آرایش صورت تبدیل شده بود. در گذشته، فشردن یا پیچاندن گونه نیز روش مطلوبی برای اعطای یک ظاهر جوان و با نشاط به شمار می رفت. اما رژ گونه در ظرف کوچکی حمل شده و به آسانی در لایه ­های پوشش چندلایه زنان مخفی می شد.

گیاه تاجریزی مرگبار

آرایش-کادو

گیاه بلادونا، که همچنین به عنوان تاجریزی مرگبار نیز شناخته می شود، همیشه هم کشنده نیست. این گیاه شامل مواد شیمیایی مختلفی است که می تواند عملکرد سیستم عصبی بدن را مسدود کرده، و به عنوان آرام بخش و همچنین به عنوان یک مسکن در پماد های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه در قطره های چشمی برای دستیابی به اتساع به کار می رود، اما چنین محصولی باید حتما توسط پزشک تجویز شود.

در سال های دهه ۱۹۱۰، زنان این گیاه را به منظور گشاد نمودن مردمک ها و اعطای یک دید زیباتر و تیره تر به چشمان خود مورد استفاده قرار می دادند.

بنزوئین

آرایش-کادو

در آن دوران، بنزوئین به عنوان یک “معجون جادویی” برای از بین بردن چین و چروک پوست معرفی شد. آنها مقداری ژلاتین، چند قطره تنتور بنزوئین، و چند قطره عطر گل سرخ را با مقداری گلاب مخلوط نموده، داخل یک شیشه قرار داده، و اجازه می دادند تا به شکل ژله درآید. و سپس آن را (معمولا صبح ها و شب ها) به گوشه های بیرونی چشمان خود اعمال می کردند. راه های طبیعی برای داشتن پوستی صاف وجود دارد و این یکی از این راه ها است.

بنزوئین، به عنوان یک نوع شیره درخت، ممکن است ماده بسیار ارگانیک و مناسبی به نظر برسد. اما این ماده تنها برای استفاده موضعی، و برای محافظت از بریدگی های جزئی از عفونت در نظر گرفته شده است، بنابراین شما قطعا نباید آن را در داخل و اطراف چشم خود اعمال نموده، و یا از آن برای یک مدت زمان طولانی (مثلا صبح و شب، و به طور منظم) استفاده کنید. این امر می تواند منجر به بروز سوزش یا قرمزی، و یا حتی واکنش های شدیدتری مانند سرگیجه و تورم شود. به عبارت دیگر، بنزوئین نباید بدون توصیه یک پزشک و نظارت او استفاده شود.

بدترین پاک کننده های کک و مک

آرایش-کادو

در گذشته، زنان هر کاری برای برخورداری از یک پوست صاف و بدون لک (و خصوصا بدون کک و مک) انجام می دادند. آنها از داروهای خانگی، که شامل موادی مانند اسید لاکتیک، سرکه، شیر ترش، و ترب کوهی بود، برای این کار استفاده می کردند.

اگر این راه ها به کاهش مشکل کک و مک کمکی نمی کرد، پزشکان از اسید هیدروکلریک، آمونیوم، پراکسید هیدروژن، و پماد مخصوص کک و مک برای درمان این لکه ها استفاده می کردند. این کرم ها از ۱۵ درصد جیوه تشکیل شده بودند.

جیوه، کاملا سمی بوده، و اعمال مکرر آن بر روی صورت می تواند منجر به بروز مشکلاتی چون آتروفی عضلانی، کاهش عملکرد شناختی، بی خوابی، و نشانه های شدیدتر شود. پس از سال ها، پزشکان متوجه سمی بودن این ماده شده و مقدار آن را تا ۵ درصد کاهش دادند.

ادامه این لیست را می توانید در بخش دوم بخوانید.

منبع: thelist

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *