آرایش-کادو

آنچه که زنان ۱۰۰ سال پیش برای آرایش خود استفاده می کردند! (بخش دوم)

آنچه که زنان ۱۰۰ سال پیش برای آرایش خود استفاده می کردند!

نحوه آرایش و ظاهر زنان در دهه ۱۹۱۰ کاملا عجیب بود، آن ها از کرم پودر بری رسیدن به پوستی رنگ پریده و سفید استفاده می کردند، سایه چشم آن ها به صورت خمیری بود و از رنگ های رژلبی استفاده می کردند که بسیار کم رنگ بودند. با گذشت زمان آرایش صورت واضح قابل قبول تر شد و محصولات جدید تولید و به بازرا عرضه شد. اما زنان همچنان از محصولات آرایشی با اکراه استفاده می کردند چراکه خیلی در دسترس نبودند و آن ها در مورد عوارض جانبی استفاده از این محصولات چیزی نمی دانستند.

 به همین دلایل محصولات آرایشی ۱۰۰ سال پیش برای شما هم جالب خواهد بود، هرچند ممکن است برخی از آن ها را بشناسید. در بخش اول از این مجموعه با برخی از این مواد آشنا شده اید. اما یادتان باشد در استفاده از محصولاتی آرایشی دقت کنید تا آرایش کردن شما را پیر نشان ندهد.

رادیوم

آرایش-کادو

رادیوم، گزینه بسیار مناسبی در برخی زمینه ها (به عنوان مثال، درمان سرطان) به شمار می رود. اما از سوی دیگر، این ماده نباید به هیچ عنوان برای آرایش صورت استفاده شود.

در سال ۱۹۱۷، شرکتی در شهر لندن شروع به تولید لوازم آرایشی مختلفی از جمله صابون، سرخاب، پودر صورت، و حتی پدهای صورت (که شما می توانستید آن را بر روی صورت خود قرار داده و چین و چروک پوستتان را از بین ببرید) با استفاده از رادیوم نمود. اما به تدریج و از سال ۱۹۲۵، بیماری جدیدی به نام “نکروز رادیوم” ظهور کرد. بخش بالایی از بیماران در این مشکل جدید، دخترانی بودند که رادیوم را مصرف کرده بودند.

وکس یا موم

آرایش-کادو

درست است که امروزه روش های زیادی برای زدودن موهای زائد وجود دارد اما قدمت استفاده از موم برای حذف موهای زائد به مصر باستان باز می گردد، اما زنان در سال های اولیه دهه ۱۹۰۰، از انواع مختلفی از موم برای انجام کارهایی بیش از حذف مو استفاده می کردند.

این ماده در انواع خانگی و دست ساز مختلفی تهیه می شد. به عنوان مثال، شما می توانستید دستور العمل تهیه کرم سرد و لوسیون دست را (که هر دو به موم سفید و موم زنبور نیاز داشتند) در کتاب مخصوص تهیه ی مواد آرایشی خانگی مشاهده نمایید.

قبل از اینکه ریمل به عنوان یکی از لوازم آرایش رسمی شود، زنان حتی از قطره های موم نیز برای برخورداری از مژه های بلند و پرپشت استفاده می کردند.

بوراکس

آرایش-کادو

بوراکس، یک ماده معدنی طبیعی است که در مواد شوینده، صابون دست، و دیگر محصولات پاک کننده استفاده می شود. اما در آن دوران، دستورالعملی برای تهیه لوسیون خانگی صورت در کتاب آشپزی و دستور العمل های خانگی وجود داشت که از ترکیب دو قاشق غذاخوری آب بهار نارنج ، دو قاشق غذاخوری گلاب، و نه دانه بوراکس تشکیل شده بود.

بوراکس، یک آفت کش بوده، و می تواند منجر به سوزش پوست شود. همچنین، قرار گرفتن در معرض اسید بوریک (ماده مشابه بوراکس)، می تواند در یک بازه زمانی طولانی منجر به بروز جوش و تاول، استفراغ، زخم معده، درد معده، و عوارض بیشتری شود.

موم سفید

آرایش-کادو

موم سفید، یک ماده مومی شکل است که در سر نهنگ عنبر یافت می شود. این ماده، وقتی منجمد شود، هیچ بو یا طعمی نداشته، و در دوران صید نهنگ برای کاربردهای مختلفی مانند شمع ها، منسوجات، و همان طور که حدس زده اید، در آرایش (و به طور خاص، در تهیه کرم سرد) مورد استفاده قرار گرفته است.

گلاب

آرایش-کادو

گلاب، از سابقه ای طولانی در درمان التهاب و تحریک، و همچنین در آبرسانی و سم زدایی برخوردار است. این ماده هنوز هم یک عنصر کاربردی در ساخت تونرهای صورت، مرطوب کننده ها، و پاک کننده های آرایش به شمار می رود. در دوره ادواردین نیز دستورالعملی برای تهیه گچ چسب وجود داشت که از گلاب در ترکیب خود استفاده می کرد. شما همچنین می توانید نام گلاب را در دستور العمل های لوسیون صورت و کرم سرد در آن دوره پیدا کنید.

آب چغندر

آرایش-کادو

لکه های چغندر می تواند ظاهر آشپزخانه شما را به یک صحنه قتل تبدیل کند، اما این ماده در سال های دهه ۱۹۰۰، به عنوان نوعی رژ گونه مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین، آب چغندر به عنوان رژ لب نیز به کار رفته، و در ساخت رژ لب های اولیه استفاده می شد.

آیا امروزه، گزینه های به کار رفته در تهیه مواد آرایشی واقعا بهتر شده است؟

در حالی که ممکن است برخی از موادی که به عنوان مواد آرایشی در قرن گذشته مورد استفاده قرار گرفته، گزینه های نامناسب و مضری بوده باشند، اما بد نیست در مورد آنچه که ما در حال حاضر در مورد مواد به کار رفته در آرایش، و نحوه ساخت آنها می دانیم نیز کمی فکر کنیم. و حتی اگر ما در حال حاضر صورت خود را با جیوه نپوشانیم، اما برخی از شیوه های کار در برخی از آزمایشگاه های ساخت مواد آرایشی هنوز هم بسیار مضر و نامناسب بوده، و عوارض جانبی شدیدی را با خود به همراه خواهند آورد.

در حالی که شما ممکن است از روند زیبایی و مواد به کار رفته برای آرایش صورت و تهیه مواد آرایشی در قرن گذشته متعجب و حتی وحشت زده شده باشید، بد نیست به گفته های مردم در ۱۰۰ سال آینده (در مورد ما و آنچه که برای دستیابی به زیبایی بر بدنمان تحمیل کرده ایم) نیز فکر کنید. شاید امروزه، آیتم های به کار رفته در لوازم و مواد آرایشی به بدی قرن گذشته نباشد، اما این مواد سمی و مضر (که تقریبا  در اغلب محصولات آرایشی امروزی به کار می روند) هنوز هم این توانایی را دارند که پس از استفاده طولانی مدت، شما را با مشکلات و بیماری های مختلف پوستی و بدنی درگیر کنند. پس بهتر است از این به بعد توجه بیشتری به انتخاب و خرید لوازم و مواد آرایشی خود نمایید.

منبع: thelist
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *