آنسومنیا - کادو

آنوسمیا (Anosmia) یا فقدان حس بویایی !!

آنچه که باید درباره آنوسمیا (Anosmia) یا فقدان حس بویایی بدانید!

تصور کنید در جهانی زندگی می کنید که در آن، بوی عطر شیرین گل ها و عطر و بوی نان تازه پخته شده وجود ندارد. برای برخی از افراد، این اتفاق یک واقعیت روزمره است. افرادی که قادر نیستند هیچ بویی حس کنند، به بیماری آنسومیا یا فقدان حس بویایی مبتلا هستند. این بیماری باعث می شود آنها بوهای بد و البته بوهای خوبی مانند بوی شمع های معطر و باران بهاری را حس نکنند.

علل آنسومیا می تواند بسیار متفاوت باشد. این شرایط معمولا زمانی رخ می دهد که یک فرد مبتلا به سرماخوردگی شود. از آنجایی که مجراهای بینی و سینوس های فرد در زمان سرماخوردگی مسدود می شود، تشخیص بوهای مختلف می تواند سخت و دشوار باشد. در زمان سرماخوردگی، فرد ممکن است فقط کمی احساس بویایی داشته و یا هیچ بویی را حس نکند. در هر صورت، آنوسمیای ناشی از سرماخوردگی تا ابد ادامه نخواهد داشت. سایر دلایل موقت آنوسمیا عبارت است از بیماری هایی همچون آنفولانزا، آلرژی، عفونت های سینوسی، و یا تب یونجه. به طور معمول، آنسومیایی که به علت ابتلا به هر یک از این بیماری ها به وجود آمده باشد، با بهبود آن نیز از بین خواهد رفت.

آنسومنیا (Anosmia) یا فقدان حس بویایی - کادو

اما افراد دیگر ممکن است به علت مشکلات بینی به آنوسمیا دچار شده باشند. افرادی با بینی شکسته، یا دارای انحراف، و یا با یک تومور یا پولیپ در بینی خود، ممکن است از حس بویایی طبیعی برخوردار نباشند. این شرایط هم معمولا با جراحی بهبود می یابد. و بینی بیمار درست بعد از عمل بهبود یافته، راه بینی باز شده، و فرد می تواند بوها را به خوبی حس کند. آآنوسمیای موقت ممکن است برای یک زمان کوتاه آزار دهنده باشد، اما در بعضی موارد، فقدان حس بویایی می تواند همیشگی و ماندگار باشد.

آنوسمیا برای افرادی که به دلیل پیری، آسیب مغزی و یا یک بیماری جدی به آن مبتلا هستند، دائمی خواهد بود. یک آسیب مغزی جدی، داروهای خاص، و قرار گرفتن در معرض برخی از انواع مواد شیمیایی مضر، برخی از مواردی هستند که ممکن است باعث بروز آنوسمیای دائمی شوند. همچنین، برخی از بیماری های جدی مانند پارکینسون، مولتیپل اسکلروز، و آنوریسم مغزی نیز باعث ایجاد آنوسمیای دائمی می شوند.

آنسومنیا (Anosmia) - کادو

برای افرادی که بوها را به سختی حس می کنند، نشانه هایی وجود دارد که می توانند براساس آنها تشخیص دهند که به آنسومنیا مبتلا هستند یا خیر. در حالی که آنسومنیا به خودی خود مشکل بزرگی نیست، اما می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد که باید تحت درمان قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر فقدان حس بویایی بعد از بهبود سرماخوردگی یا آنفولانزا به حالت عادی بازنگشت، این امر نشانه ای از این واقعیت است که فرد مورد نظر باید با یک پزشک مشورت کند.

در حالی که ممکن است فقدان حس بویایی مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما افراد مبتلا چیزی بسیار بیشتر از آنچه که به نظر می رسد را از دست می دهند. گاهی اوقات، آن چیز می تواند عدم توانایی در بوییدن عطر مورد علاقه شان باشد. و یا حسرت بوییدن عطر ملایم شکوفه گل ها در فصل بهار. گاهی اوقات نیز فقدان حس بویایی می تواند خطرناک باشد. وقتی فردی نتواند بویی را حس کند، ممکن است نتواند فساد یک غذا را (که در ظاهر مشکلی ندارد) تشخیص دهد.

حس بویایی - کادو

این بدان معناست که فرد با احتمال بیشتری در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی خواهد بود. آنها همچنین نمی توانند بوی دود ناشی از از آتش سوزی یا نشت گاز را حس کنند. اگر چه این شرایط می تواند افراد مبتلا به آنوسمیا را در معرض خطر قرار دهد، اما این افراد اغلب می آموزند که از حس های دیگر خود برای تشخیص خطر استفاده کنند. سخت ترین بخش آنوسمیا ممکن است چیزی باشد که در ابتدا مطرح شد؛ اینکه آنها نمی توانند بوهای مورد علاقه خود را حس کنند. فقدان حس بویایی، طعم غذاها را مشابه خواهد کرد، و متاسفانه در این حالت، افراد نمی توانند مثل گذشته از خوردن غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند.

منبع: perfume

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *