قهوه - کادو

وقتی قهوه می نوشید، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟ (بخش اول)

وقتی قهوه می نوشید، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

قهوه شایدنوشیدنی محبوب شما هم باشد. حقایق جالبی در مورد قهوه وجود دارد و انواع مختلفی از قهوه در بازار موجود است.  مضرات قهوه به اندازه فواید و مزایای نوشیدن قهوه است، پس باید بدانید این نوشیدنی دوست داشتنی چه تاثیراتی بر بدنتان می گذارد. آیا تا کنون اتفاق افتاده با خودتان فکر کرده باشید که وقتی قهوه می نوشید، چه اتفاقی برای بدنتان می افتد؟ در این مطلب، می توانید به جواب تمام سوالات خود پی ببرید.

شما شادتر می شوید

قهوه - کادو

دلیل قانع کننده ای برای این مساله وجود دارد که بسیاری از مردم روز خود را با این نوشیدنی گرم شروع می کنند؛ زیرا این نوشیدنی در واقع شما را در سطح شیمیایی شادتر می کند. از آنجایی که کافئین این تاثیر را بر سطوح دوپامین می گذارد، پس این حقیقت را توضیح می دهد که چرا قهوه می تواند تا این حد اعتیاد آور باشد.

البته باید بدانید که این افزایش شادی تنها زمانی اتفاق می افتد که شما قهوه را به اندازه بنوشید. با این توضیح، مصرف بیش از حد قهوه باعث افزایش اضطراب و بی حوصلگی می شود. بنابراین، هر روز تنها یک تا سه فنجان قهوه بنوشید.

شما به حالت مبارزه یا پرواز می روید

قهوه - کادو

حالت مبارزه یا پرواز، یکی از اصلی ترین نتایج فیزیکی نوشیدن قهوه به شمار می رود. این امر باعث ایجاد علائم مختلفی از قبیل افزایش ضربان قلب و تمرکز شدید می شود. وقتی این نوشیدنی را می نوشیم، ضربان قلبمان افزایش می یابد و فشار خونمان بالا می رود. سپس از نظر ذهنی وارد حالت” مبارزه یا پرواز “می شویم که در آن، حواس و تمرکزمان افزایش می یابد.

اثرات کافئین پس از حدود سه ساعت از صرف یک فنجان قهوه، شروع به کاهش می کند. احساس انرژی شما کم کم کاهش می یابد، نه به این دلیل که انرژی کمتری دارید، بلکه چون بدن شما در حال خروج از حالت مبارزه یا پرواز است.

شما می توانید بهتر ببینید

قهوه - کادو

اگر شما با چشمان تاری بیدار شده و سپس احساس کردید بعد از صرف یک فنجان قهوه، بینایی تان بهبود یافته است، این تنها تخیل شما نیست. بهبود بینایی، یکی از اثرات مثبت حالت مبارزه یا پرواز است. این امر در عرض ۲۰ دقیقه بعد از نوشیدن قهوه رخ می دهد.

کافئین باعث می شود سیستم عصبی سمپاتیک، تولید طبیعی آدرنالین را افزایش دهد. این امر ممکن است موجب افزایش هشیاری روانی شده و بینایی شما را افزایش دهد.

شما زمان بیشتری را در سرویس بهداشتی می گذرانید

قهوه - کادو

این نوشیدنی دوست داشتنی باعث می شود احساس کنید باید به سرویس بهداشتی بروید. کافئین و ترکیبات استروئیدی طبیعی موجود در قهوه، مثانه و روده را تحریک می کنند و باعث می شوند به مراجعه مکرر به سرویس بهداشتی احتیاج پیدا کنید. کافئین، یک دیورتیک است که تولید ادرار و به همین ترتیب، خروجی ادرار را افزایش می دهد. همچنین، نوشیدن این نوشیدنی عملکرد معده و روده را بهبود داده و در بعضی موارد، ممکن است منجر به بروز اسهال و مشکلات دیگری در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شود.

شما راحت تر تنفس می کنید

قهوه - کادو

مطالعات متعدد انجام شده در مورد اثرات این نوشیدنی بر آسم نشان داده است که نوشیدن قهوه باعث می شود تنفس افراد راحت تر شود. کافئین حاوی عامل شناخته شده ای با عنوان تئوفیلین است. این ماده نقش مهمی در سلامت ریه دارد. تئوفیلین در داروها برای کمک به مجراهای هوایی در ریه ها برای از بین بردن علائم آسم یافت می شوند. حتی یک مطالعه نشان داده که مصرف مقدار اندکی کافئین نیز می تواند عملکرد ریه را تا چهار ساعت بهبود دهد.

شما به سختی به خواب می روید

قهوه - کادو

یکی از کارهایی که نباید قبل از خواب انجام بدهید نوشیدن قهوه است؛ چراکه قهوه ممکن است در روند خوابتان مشکل به وجود آورد، به ویژه اگر شما آن را در ساعات پایانی روز صرف نموده باشید. اگر شما خسته هم باشید نمی توانید بخوابید، و اگر بخوابید، خوابتان عمیق و انرژی بخش نخواهد بود.

این نوشیدنی می تواند بر روی استراحت شبانه شما تأثیر بگذارد. این نوشیدنی همچنین می تواند کیفیت خوابتان را کاهش دهد، و این امر باعث می شود که دچار کمبود خواب شده و روز بعد به قهوه بیشتری احتیاج پیدا کنید.

گرچه معمولا به شما گفته می شود که می توانید در روز یک یا دو فنجان قهوه بنوشید، اما باید به یاد داشته باشید که در حدود ۸ ساعت طول می کشد تا سیستم بتواند کافئین را به طور کامل متابولیزه کند. به همین دلیل، بهتر است بعد از ساعات ظهر از مصرف قهوه خودداری کنید تا اطمینان حاصل نمایید که این نوشیدنی بر روی خواب کامل شبانه شما تاثیر نخواهد گذاشت. یک خواب کامل شبانه، برای ترمیم عضلات، کنترل اشتها، و یک متابولیسم یا سوخت و ساز سالم حیاتی است.

در بخش دوم از این مجموعه با اثرات دیگر قهوه برروی بدن آشنا می شوید.

منبع: thelist

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *