تعطیلات نوروز-کادو

عیدی ، هدیه ای برای تعطیلات نوروز و قوانین آن

عیدی ، هدیه ای برای تعطیلات نوروز و قوانین آن

عیدی یکی از رسوم قدیمی ایرانیان برای تعطیلات عید نوروز است. این روزها این رسم قدیمی همچنان پا برجاست اما کمی شکل و شمایل هدایایی که با این عنوان رد و بدل می شود متفاوت شده است. یکی از اتفاقات ناخوشایند آن است که عیدی تبدیل به پول نقد شده است، اما اینکه چرا پول نقد را به عیدی متبرک ترجیح می دهیم بحثی کاملا پیچیده و تخصصی است. در این مطلب لیستی از قوانین عیدی دادن را می بینید که می توانید با رعایت آن ها هم هدیه دهنده و هم هدیه گیرنده راضی و خشنود خواهند بود.

  1. هر سال، لیست هدیه خود را بررسی کنید.

لی اینگرام (نویسنده)، می گوید: فرض شما نباید عبارت “تو به من هدیه می دهی، به همین دلیل من هم باید به تو هدیه بدهم” باشد. در عوض، در مورد شکل رابطه ای که در آن قرار دارید فکر کنید. آیا در یک سال گذشته او را دیده اید؟ آیا برای او هدیه­ ی تولد می گیرید؟ اگر پاسخ شما به هر دو سوال منفی است، پس می توانید نام او را از لیست خرید هدیه خود حذف کنید.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. بدانید که چه زمانی یک هدیه­ ی کاربردی مورد قدردانی قرار خواهد گرفت.

اگر شما در حال خرید هدیه برای یک دوست، عضو خانواده، و یا حتی یک دستیار تازه کار هستید، مطمئن باشید که او از دریافت یک کارت هدیه و یا مقداری پول به عنوان هدیه استقبال خواهد کرد. امی تائورمینا، کارآموز بدون مزدی بود که به مدت شش ماه در یک مجله در شهر نیویورک فعالیت می کرد، و در تعطیلات عید از رئیس خود یک کارت هدیه ۵۰ دلاری دریافت کرد. این امر، باعث بروز احساس قدردانی و خوشحالی زیادی شده و به او در خرید لباس های جدید کمک زیادی کرد.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. در برابر وسوسه­ ی مطابقت هزینه هدایا مقاومت کنید.

اغلب مردم سعی می کنند در خرید هدیه مساوات به خرج دهند. هنگامی که خرید یک هدیه بیش از فکر و ملاحظه، با فشار و اجبار انجام شود، معنای خود را از دست می دهد. اگر مردم در خرید هدیه اسراف کرده و هزینه­ ی بالایی برای خرید هدیه صرف می کنند، آنها باید این کار را به این دلیل انجام دهند که خودشان می خواهند، نه به دلیل چیزی که از آنها انتظار می رود. اما در مورد برخی از افراد، واقعیت این است که آنها هر محصول لوکسی که بخواهند (و حتی اقلامی که شما هم قادر به خریداری آنها نیستید) می توانند برای خود خریداری نمایند. پس بهتر است هدیه ای را انتخاب کنید که به جای برخورداری از یک برچسب قیمت بالا، با احساسات عمیق و صادقانه ای همراه باشد.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. سعی کنید همیشه هدیه را همراه با رسید آن اعطا کنید.

مهم نیست که هدیه قرار است به چه کسی اعطا شود، به هر حال بهتر است مطمئن شوید که محصول مورد نظر را با رسید خرید به فرد مقابل تقدیم می کنید. اگر آنها به دلیل سایز نامناسب و یا برخورداری از محصول مورد نظر مایل به تعویض محصول باشند، چرا باید کار را برای آنها سخت تر نمایید؟

تعطیلات نوروز-کادو

  1. به جای خرید هدایای جداگانه برای زن و شوهر، یک هدیه برای هر دوی آنها بخرید.

هنگامی که کسی وارد یک رابطه می شود، می توان به جای خرید هدایای جداگانه برای زن و شوهر، یک هدیه برای هر دوی آنها خریداری نمود. اگر شما یکی از آنها را به اندازه کافی نمی شناسید، خرید یک هدیه کلی (مانند رزرو یک رستوران شیک و معتبر) می تواند یک ایده­ ی متفکرانه و یک ژست مهربانانه باشد. چرا که این هدیه می تواند این معنا را منتقل کند که شما آنها را به عنوان یک زوج واحد و خوشبخت می بینید.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. از سیاست های اعطای هدیه­ ی محل کار خود پیروی نمایید.

نمایش قدردانی خود از همکارانی همانند منشی و یا دستیار (که به شما کمک می کنند تا ساعات کاری خوبی داشته و با عملکرد حرفه ای و رفتار صمیمانه­ ی خود به کارتان کمک می کنند)، می تواند رفتار بسیار مناسبی به شمار رود. شما حتی لازم نیست برای انجام این کار هزینه زیادی صرف کنید. به عنوان مثال، می توانید قدردانی خود را با یک بسته شکلات کادویی و یا حتی یک سبد شیرینی خانگی به او نشان دهید. اما چیزی که بر سر آن توافق وجود دارد این است که شما نباید به رئیس خود هدیه بدهید (حتی اگر دفتر کار شما این کار را به طور خاص ممنوع نکرده باشد)؛ چرا که این امر می تواند حامل یک پیام اشتباه و یا سو تفاهم باشد. با این حال، بسیاری از سازمان ها و ادارات در مورد تبادل هدیه میان کارکنان، از سیاست های مخصوص به خود برخوردار هستند، و به نفع شما است که همیشه این سیاست ها را دنبال کنید.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. از هدیه گیرندگان در مورد هدیه ای که می خواهند سوال نپرسید.

بهترین راه برای انتخاب هدیه چیست؟ پرسش از هدیه گیرندگان در مورد هدیه مورد علاقه آنها (مگر اینکه فرد مورد نظر، یکی از اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک شما باشد)، ممکن است این احساس را به آنها بدهد که آنها هم موظفند در عوض هدیه ای که در تعطیلات عید دریافت می کنند، هدیه ای برای شما تهیه نمایند. پس اگر برای انتخاب هدیه مورد نظر با مشکل روبرو شدید، بهتر است از علایق آن فرد و فعالیت های روزانه زندگی او کمک بگیرید.

پیشنهادات: اگر هدیه گیرنده مورد نظر اهل ورزش است، خرید یک کادوی ورزشی می تواند گزینه­ ی مطمئنی به شمار رود. از طرفی، اگر هدیه گیرنده به تازگی به یک آپارتمان جدید نقل مکان کرده است، یک انتخاب می تواند خرید هدیه برای دکوراسیون خانه جدید او باشد. در این مورد، سعی کنید هدیه مورد نظر را از محلی خریداری کنید که هدیه گیرنده بتواند در صورت لزوم (به عنوان مثال، عدم همخوانی هدیه شما با سلیقه هدیه گیرنده) آن را تعویض نماید.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. انعام هدیه گیرنده را دو برابر کنید.

اگر شما عادت دارید که به طور منظم به یک آرایشگاه و یا سالن زیبایی معین مراجعه کرده و از خدمات آنها استفاده کنید، پس بهتر است در مناسبات خاصی همچون تعطیلات عید، انعامی که معمولا به آرایشگر خود می دهید را دو برابر کنید. این کار به هدیه گیرنده مورد نظر نشان می دهد که شما او را فراموش نکرده و به او و کارش توجه می کنید. این امر می تواند یک هدیه­ ی دیگر به فرد مورد نظر به شمار رود.

تعطیلات نوروز-کادو

  1. سعی کنید یک عکس العمل صادقانه به یک هدیه­ ی غافلگیر کننده نشان دهید.

این موقعیت خاص ممکن است تا حدودی برای برخی از شما دشوار باشد. اما بهترین راه کنترل آن این است که صادقانه رفتار کنید. به فردی که یک هدیه­ی غافلگیر کننده به شما اعطا کرده بگویید که بسیار تحت تاثیر قرار گرفته اید، و از طرفی هم برای دست خالی بودنتان شرمسار هستید. هیچ دلیلی ندارد که دستپاچه شده، یک بهانه­ ی احتمالا نامناسب تراشیده، و یا از سر اجبار یا ناتوانی، یک هدیه نامناسب را بدون تفکر به فرد مورد نظر اعطا کنید!

تعطیلات نوروز-کادو

  1. هدیه­ ی دریافتی را به شکل مناسبی مجددا به افراد هدیه دهید!

اگر تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده که هدیه­ ی دریافتی، باب میلتان نبوده و از کاربرد خاصی برخوردار نبوده است، یک راهکار این است که این هدیه ناخواسته را به عنوان هدیه به فرد دیگری اعطا نمایید. این کار نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه حتی می تواند به عنوان یک رفتار کاملا هوشمندانه تلقی گردد. برخی از چنین هدایایی (به عنوان مثال، قاب عکس و یا شمع زینتی) می توانند بهترین هدایای به اصطلاح بازگشتی به شمار روند، اما نکته مهم این است که شما باید تمام آثاری را که می تواند نشان دهنده­ ی هدیه بودن هدیه شما باشد را به طور کامل از بین ببرید!

تعطیلات نوروز-کادو

 

منبع : womansday

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *