عطر - کادو

هر چیزی که باید درباره عطر بدانید! (بخش اول)

هر چیزی که باید درباره عطر بدانید!

۲۱ مارس، روز جهانی عطر است. ریشه های این روز مشخص نیست، اما کسانی که به تمام موضوعات مرتبط با عطرها علاقه دارند، به هر حال این روز را جشن می گیرند. انسان ها از زمان های قدیم از رایحه های شیرین و خوشبو برای افزایش جذابیت خود استفاده کرده اند. در واقع، اولین شیمیدان تاریخ، زنی از بین النهرین بود که کار اصلی اش، ساخت عطرهای خوشبو برای کاخ سلطنتی بود تا کاخ نشینان هر روز بوی عطر فوق العاده و شگفت انگیزی داشته باشند.

روز عطر همچنین زمان مناسبی برای یادگیری معناهای پشت برخی از کلمات مرتبط با رایحه های خوشبو است. در این مطلب، می توانید تفاوت بین عطر (perfume) و کلن (cologne)، و میان رایحه (fragrance) و ماده عطری (aroma) را یاد بگیرید، اینکه چگونه بفهمید آیا بطری عطرتان یک عطرپاش یا اسپری کننده است، هدف از استفاده از مشک را دریابید، و بفهمید چه  نت هایی (notes) با رایحه ها ارتباط دارند.

عطر - کادو

آروما یا ماده عطری

عطر - کادو

اصطلاحات ماده عطری و رایحه، به عنوان مواد تشکیل دهنده عطر اغلب به جای هم استفاده می شوند، اما آنها در واقع معانی متفاوتی دارند. آروما یا ماده عطری، ریشه خود را از شیمی و یک اصطلاح شیمیایی برای عطر گرفته است: آروماتیک. ساختمان شیمیایی این رایحه ها، عطر و بوی همه چیز را از مواد غذایی و ادویه ها تا روغن ها و گل ها تعیین می کنند. در عصر مدرن، شیمیدان ها همچنین می توانند رایحه ها را تولید کرده و گاهی اوقات آنها را برای افزایش جذابیت یا تطابق با سلیقه مصرف کنندگان به عطرها اضافه کنند.

یک ماده شیمیایی آروماتیک یا آروما می تواند بسته به ساختار خود به چند دسته تقسیم شود. استرها معمولا رایحه های میوه ای، گلی و یا شیرین تولید می کنند، در حالی که ترپن های خطی، رایحه های لیمویی یا چوبی تولید می کنند. ترپن های سیکلی، رایحه های مرکب یا نعنایی، و آروماتیک ها رایحه های تندی تولید می کنند. آلدئید ها رایحه های معطر یا زمینی می سازند، در حالی که کتون ها، عطرهای فلزی و مشک تولید می کنند. لکتون ها اغلب با رایحه های ساحلی مانند نارگیل و لوسیون های ضدآفتاب همراه هستند، در حالی که تیول ها از تره فرنگی و سیر تا گاز یا گریپ فروت گسترده شده اند.

تحلیل و بررسی استفاده از این رایحه های مختلف، آروماتراپی نام دارد. سه راه اصلی که آروماتراپی از آنها استفاده می کند عبارت است از انتشار رایحه ها در هوا، استنشاق مستقیم رایحه ها، و استفاده از آنها در طول حمام، ماساژ، و غیره. جالب است بدانید می توانید بر اساس رایحه های مورد علاقه به شخصیت شناسی بپردازید.

اتومایزر یا عطرپاش

عطر - کادو

در حالی که فن آوری اسپری یا عطرپاشی، شایع ترین روش اسپری عطر به نظر می رسد، اما بسیاری از علاقه مندان به عطر و کلکسیونرهای بطری عطر، هنوز هم ترجیح می دهند از عطرپاش های کلاسیک استفاده کنند. عطر پاش ها علاوه بر برخورداری از نماد زیبایی، نشان دهنده توانایی عطر برای جذب و تاثیر بر آلرژی ها نیز هستند. ا

تومایزرها برخلاف تفکر شایع، در واقع ریشه های بسیار کهنی دارند. اتومایزرهای نیل گرین دویلبیس (Nile green DeVilbiss) از دهه ۱۹۲۰ وارد بازار شدند. این شرکت توسط پزشکی بنا نهاده شد که یک دستگاه پزشکی را به شیوه ای برای پخش عطر تبدیل کرد.

با این حال، اولین اتومایزر برای پخش عطرها به کار نمی رفت. در دهه ۱۸۸۰، دکتر آلن دویلبیس، متخصص گوش و حلق و بینی از تولدوی اوهایو، از درمان بیماران مبتلا به بیماری های گلو ناامید شده بود. بهترین روش در آن زمان، پوشاندن گلو با ژل مخصوص و یا سایر مواد برای آرام شدن گلو درد بود، اما این روش بسیار غیر بهداشتی بود.

این بطری های اسپری نمادین اغلب برای تکمیل عطر درون خود، جزئیات پیچیده ای را به آن اضافه می کنند. شرکت دویلبیس، ساخت بطری های عطر را در سال ۱۹۶۹ متوقف کرد، اما آنها هنوز هم وجود دارند. امروزه، اکثر عطرها به جای پمپ های لاستیکی از اسپری های لمسی که توسط شرکت دویلبیس اختراع شده بودند، استفاده می کنند. اما این بطری های نمادین هنوز هم یکی از کالاهای گران قیمت به شمار می روند.

کلن

عطر - کادو

در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان جهان، کلمه کلن با عطرهای مخصوص مردان مرتبط است، اما همیشه هم این طور نیست. ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که اصطلاح کلن بیشتر از اینکه جنسیت فرد پوشنده آن را تعیین کند، مربوط به چگونگی ساخت عطر است. ریشه های این واژه، نه تنها به تاریخ یکی از بزرگترین شهرهای آلمان، بلکه به تاریخچه یکی از بزرگترین فروشندگان در صنعت عطر مربوط است.

کلمه کلن، از یک کلمه فرانسوی که توسط یک عطرساز ایتالیایی برای ارجاع به یک شهر آلمانی (که در ابتدا توسط رومی های باستان نامگذاری شده است) به کار رفته بود، در زبان انگلیسی ظاهر شده است.

شهری که تبدیل به شهر کلن شد، در حدود ۳۸ سال قبل از میلاد توسط یک قبیله ژرمن باستان بنا نهاده شد و توسط رومیان باستان با عنوان اوپیدوم آبیوروم (Oppidum Ubiorum)  به آن اشاره شده است. هنگامی که رومی ها در سال ۵۰ بعد از میلاد این منطقه را فتح کردند، نام شهر را به کلونیا کلودیا آرا آگپپیینسیم تغییر داده و در سال ۸۵ پس از میلاد آن را پایتخت آلمان پایین نامیدند.

آنها به دلایل واضح و آشکاری، این نام را کوتاه کرده و به کلونیا تغییر دادند. این کلمه به معنای “مسکنی خارج از رم” بود. کلمه کلونیا از کلمه لاتین کلونی به معنای یک “ملک یا مزرعه مسکونی” گرفته شده است. همین کلمه هم از عبارت کلونوس به معنای “کشاورز مستاجر یا مهاجر” برگرفته شده است. فعل کلن هم به معنای “ساکن شدن، کشت، مکر، نگهبانی، تمایل، یا احترام” است. این همان مبداء آغازین برای کلمه کلونی است.

برخی از قدیمی ترین برندهای کلن که در آلمان اختراع شده اند، هنوز هم در آنجا، حتی در شهر کلن، به فروش می رسند.

این عبارت تا سال ۱۸۱۴ به زبان انگلیسی وارد نشد و در نهایت، کوتاه شده و به اصطلاح کلن تغییر کرد. در سال ۱۷۹۷، عطری به نام کلن که در شهر کلن تولید و عرضه می شد، اجازه پیدا کرد تا خارج از شهر کلن نیز فروخته شود. در حالی که کلن در آن زمان توسط مردان و زنان استفاده می شد، اما رایحه های آن عمدتا توسط مردان در جهان انگلیسی زبانان به کار می رفت. این عطر اغلب با روغن های ضروری، ترکیبات عصاره، الکل، آب و رایحه مرکبات ساخته می شد.

ادامه این مطلب جالب در مورد عطرها را در بخش دوم و بخش سوم از آن بخوانید .

منبع: thewriterspot

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *