قهوه - کادو

وقتی قهوه می نوشید، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟ (بخش دوم)

وقتی قهوه می نوشید، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟ 

قهوه نوشیدنی دوست داشتنی تمام مردم جهان است. در هرنقطه از جهان قهوه به شکل خاصی تهیه می شود. اما خواص قهوه چیست و چه تاثیراتی بر بدن می گذارد؟

بارداری برایتان سخت تر خواهد شد

قهوه - کادو

صرف بیش از حد از این نوشیدنی می تواند برایتان مشکل ساز شده و بارداری شما را سخت تر از آنچه که هست کند. این نوشیدنی می تواند با تخریب تخمک گذاری، باروری را در زنان کاهش دهد؛ و همچنین می تواند خطر سقط جنین را در صورت مصرف بیش از حد این نوشیدنی افزایش دهد. پس توصیه می شود که تا حد امکان از قهوه (یا نوشیدنی های کافئین دار دیگر) در حد دو فنجان یا کمتر در روز مصرف نمایید.

تمرینات بدنی شما بهبود می یابد

قهوه - کادو

اگر شما از رفتن به باشگاه و خستگی بیش از حد آن می ترسید، بهتر است قبل از رفتن به آنجا، یک فنجان از این نوشیدنی بنوشید. صرف کافئین قبل از تمرین بدنی، چندین مزیت شگفت انگیز دارد. این کار استقامت شما را موقتا افزایش می دهد. همچنین مصرف این نوشیدنی دوست داشتنی احساس درد را کاهش داده و احساس لذت را افزایش می دهد. این امر منجر به یک تمرین بدنی طولانی تر و موثرتر در باشگاه می شود.

شما باهوش تر می شوید

قهوه - کادو

یکی از خاصیت های دیگر این نوشیدنی این است که کافئین موجود در آن، تمرکز و هشیاری شما را افزایش می دهد. کافئین به عنوان یک محرک عمل کرده و ممکن است عملکرد ذهنی شما را بهبود دهد. مغز، انتقال دهنده های عصبی را فرستاده و بر شناخت تاثیر می گذارد.

کافئین، یک ماده “محرک مغز” محسوب می شود و گیرنده ها را برای یک ماده شیمیایی به نام آدنوزین مسدود می کند – اگر آدنوزین مسدود شود، سایر مواد شیمیایی می توانند با آزادی بیشتری جریان یابند. این امر موجب افزایش انرژی شده و به شما امکان می دهد تا بیشتر تمرکز کنید (این امر می تواند عملکرد ذهنی را بهبود بخشد.)

اگر بیش از حد قهوه بخورید، مضطرب خواهید شد

قهوه - کادو

نوشیدن بیش از حد از این نوشیدنی محبوب ممکن است سطح اضطراب شما را افزایش دهد. از دیدگاه روانشناسی، کسی که در حال حاضر نیز از اضطراب رنج برده و یا سابقه تروما (ضربه روحی شدید) دارد، در صورت مصرف بیش از حد قهوه با افزایش نشانه های اضطراب مواجه خواهد شد. قهوه در کوتاه مدت احتمالا موثر خواهد بود، به این دلیل که کافئین سریعا سطح شادی را به طور موقت افزایش خواهد داد. اما هنگامی که اثر کافئین از بین رفت، علائم موجود (خستگی، افسردگی، اضطراب) احتمالا دوباره قوی تر خواهند شد. پس شما باید به دنبال راهی برای کاهش اضطراب و استرس خود باشید.

با گذشت زمان، شما به قهوه بیشتر و بیشتری برای خلق اثرات مشابه نیاز پیدا خواهید کرد. با افزایش دوپامین، شما سروتونین را از بین می برید، و این امر منجر به بروز افسردگی و اضطراب می شود. پس اگر بدون اینکه دلیلش را بدانید، احساس اضطراب کردید، بهتر است مصرف قهوه خود را کاهش دهید.

به اندازه بنوشید

قهوه - کادو

یکی از کلیدی ترین نکاتی که توسط کارشناسان مطرح می شود این است که قهوه باید به اندازه مصرف شود. صرف قهوه به اندازه مناسب، مزایای بسیاری با خود به همراه دارد، با این وجود، مصرف بیش از حد این نوسیدنی گرم می تواند منجر به بروز رعشه، مشکلات خواب (به علت محرک بودن قهوه)، اضطراب و استرس شود.

قهوه، یک نوشیدنی اعتیاد آور است. وقتی می فهمید معتاد به قهوه هستید که اگر یک روز صبح بدون صرف قهوه از خانه بیرون بروید، دچار سردرد خفیفی شوید. و وقتی در اولین فرصت قهوه خود را بنوشید، از شر سر درد خلاص شوید. پس همیشه به یاد داشته باشید که اعتیاد به هر چیزی نمی تواند یک رفتار سالم باشد.

منبع: thelist

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *